4 Mart 2010 Perşembe

Peynir Aşkına...
Peynirler

Emmenthal - Camembert - Dolcelatte - Grana Padano - Hellim - Beyaz peynir - Mascarpone

Ekstralar

Salatalık, cherry domates, salatalık, taze soğan, roka, marul, kurutulmuş domates, zeytin, ceviz, crispy bacon, kraker ve kızartılmış ekmek (isterseniz simit)

Tatlı niyetine
peanut butter ve reçel

Ayrıca
Kutu tereyağını 3 saat dişarda bekletip, hafif erimesini sağlıyorum. Sonra içine biberiye, kırmızı biber sarımsak tozu koyup karıştırıyorum. Sonra tekrar buzdolabına koyuyorum. Aromalı tereyağı, çıtır ekmeklerin üzerinde hoş duruyor.

İçki
Virginia Woolf (beyaz sarap, soda, buz) tam bir yaz içecegi..
(Yeni karışımlar yapıp onları harika isimler takan arkadaşım Emrah’ın buluşudur..)

Jerry’nin Tom’u kovalamasının nedeni, Şarabın kankası, Rakı’nın dostu, Domatesle sandviçlere ortak, Karpuz ve kavunun aşkı Peynir..

Türkiyede bulunan tüm peynirleri iyi bilen bir peynir gurmesi olmak isterdim... Otlu peynir, Kars gravyeri, Çerkez peyniri, Mihaliç peyniri, Örgü peynir, Tulum peyniri, Urfa peyniri... Hepinize bayılıyorum.

Eğer bir tek besin ile ömrümü tamamlayacaksın deseler, seçimim peynir olurdu.Süt uyuyunca peynir ortaya çıkar derler.Başka deyişle peynir, sütün ölümsüzlüğe doğru sıçraması...Yararlarını sayamıyorum. İcinde bulunan phenylethylamine adlı kimyasalın kan dolaşımını hızlandırdığı, kandaki glukoz seviyesini yukselttigi ve bu nedenle cinsel performans uzerinde pozitif etkisi oldugu soylenmektedir :) Sadece kahvaltıda yenen bir besin olmasına da şiddetle karşı çıkıyorum.

Peynir benim için, her ortamda, her zaman diliminde, ne kadar vaktim olursa olsun yiyebilecegim bir yemek. Geçistirme sandviçlerin krali da peynirdir, sofistike aksam yemeklerinin de..

Peynire dair en güzel anım İngilterede 5 ayin sonunda edindiğim türk arkadaslarimin beni Pazar kahvaltısına çağırdıklarında yaşadığımdı. Kahvaltı masasına oturup güzelim beyaz peyniri yerken gözyaşlarımı tutamamıştım.

Benim için peynir işte.. o enfes tadından da öteye, bir sürü anı ve güzel şey barındırır içinde...
Hatırlatan ve mutlu eden....
*
BuRCu (Hayatının "İlahi tadını" yazan misafir TOFUCAN)

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum yazabilirsiniz.