5 Mart 2010 Cuma

ÇAM AĞACI KEKLERİ


Bir Dilim Bir Tutam adresinde gördüğüm an kesinlikle denemeliyim dediğim bir kek.. Görünüşüne bayıldım, tam değişik bir sunum arayanlara göre.. Pandispanyası da söylediği gibi yumuşacık.. Arkadaşıma tarif için çok teşekkür ediyorum.

Malzemeler:

3 yumurta
75 gram şeker
25 gram nişasta ( 1 tepeleme yemek kaşığı )
25 gram un ( 1 tepeleme yemek kaşığı )
100 gram ince çekilmiş badem

Üzeri için:

150 gram pudra şekeri
200 gram beyaz çikolata
150 gram çekilmiş antep fıstığı
1/2 limon suyu
Yağlı fırın kağıdı
10-12 tane ataç

Yapılışı:

İlk olarak kalıplarınızı hazırlayın. Bunun için yağlı fırın kağıdı üzerine çay fincanı tabağı ile bir daire çizin ve bu daireyi kesin. Dairenin bir tarafından ortaya kadar kesip bir ataçla tutturun ve bir kahve fincanının içine koyun. Diğer kalıplar için de aynı işlemleri tekrarlayın.
Yumurta beyazlarını bir fiske tuz ile çırpmaya başlayın. Sonrasında şekeri yavaş yavaş ilave ederek kar gibi oluncaya kadar çırpın. Yumurta sarılarını ayrı bir kapta çırpın, badem, un ve nişasta ile birlikte kar haline gelmiş yumurta beyazına ilave edin ve tahta bir kaşıkla aynı yöne doğru karıştırarak homojen bir görüntü elde edin. Hazırladığınız kalıpların içine bu karışımdan koyun, üstte biraz boşluk kalmasına dikkat edin. Önceden 175 derecede ısıttığınız fırınınızda yaklaşık 15 / 20 dakika kadar pişirin. Orjinal tarifte de söylenildiği gibi fincanlara hiç bir şey olmuyor, korkmayın..
Kekleriniz fırından çıkınca beyaz çikolatayı benmari usulü eritin ve keklerin altında 1 cm kadar boşluk bırakmaya dikkat ederek fırça yardımıyla keklerinize sürün. Sonra bir tabağa koyduğunuz çekilmiş fıstık üzerinde çevirerek her yerini fıstığa bulayın. Pudra şekeri ve limon suyunu karıştırarak glazürünüzü hazırlayın. Bu aşamada glazür bana çok ekşi geldiği için artan erimiş beyaz çikolatayı da ilave ettim, kıvamı koyu olunca biraz da süt ekledim. Ama bence hoş bir tadı oldu. Glazürünüzden çam ağaçlarının tepelerine birer kaşık dökün ve en son olarak kar görüntüsü vermesi için pudra şekeri eleyin..

Afiyet olsun.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum yazabilirsiniz.